TMS terapija

Obsesinis kompulsinis sutrikimas

Obsesinis kompulsinis sutrikimas – OKS, įtrauktas į populiarų žodyną, apibūdinant asmenį, kuris turi perfekcionizmo tendencijų ir labai dėmesingas detalėms vienoje ar daugiau sričių. Deja, tai klaidina ir sukelia painiavą dėl labai realios ir sekinančios psichinės sveikatos būklės.

Asmenybė ar sutrikimas?

Kai kurie iš mūsų yra iš prigimties išsiblaškę, atsipalaidavę, o kiti –  metodiški, atkreipiantys dėmesį į kiekvieną smulkmeną ar net per daug kontroliuojantys. Svarbu suprasti, kad polinkis būti šiek tiek įkyriam ir kompulsiniam kaip žmogaus asmenybės daliai skiriasi nuo obsesinio kompulsinio sutrikimo.

 

OKS pasireiškia visose kasdienio gyvenimo srityse kaip padidėjęs ir neracionalus poreikis kontroliuoti aplinką pasikartojančiu elgesiu, kurio reikia norint sumažinti susijusį nerimą. Žmonės, sergantys OKS ir susijusiais sutrikimais, dažnai labai gerai supranta, kad baimė yra neracionali, tačiau tai nesumažina emocinės reakcijos.

Kaip ir visų psichikos sutrikimų atveju, simptomai pasireiškia įvairiais būdais ir priklauso nuo įvairių minčių ir elgesio spektro. Kai kurie kenčia nuo obsesijų ir dėl to patiria nuolatines kankinančias mintis. Kiti išvysto daugiau kompulsijų kaip nerimo įveikimo strategijų, kurių reikia norint sumažinti nerimą arba išvengti „nelaimės“. OKS dažnai yra užburtas ratas.

Kuo dažniau šių obsesijų ir kompulsijų kartojasi, tuo labiau jos įsitvirtina smegenų nerviniuose keliuose, dėl kurių atsiranda pasikartojančių ritualų, tokių kaip rankų plovimas, kurie dar labiau sustiprina mąstymo procesus ir padidina įkyrumą. Be to, atliekant šiuos ritualus, smegenyse veikia atlygio sistemos, kurios sustiprina varginančio elgesio ir minčių kilpą.

Gyvenimas su OKS

Toks elgesys tampa visa apimantis ir labai kenkia santykiams bei kasdieniam gyvenimui. Obsesinis kompulsinis sutrikimas – OKS ir nerimas dažnai gali pereiti į depresiją. Varginančios mintys apie tam tikras baimes, tokias kaip susirgimas ar kitų įskaudinimas, tampa dominuojančiomis. Atrodo, kad protas derasi su šiomis siaubingomis mintimis, nustatydamas procedūras ar ritualus, kurie apsaugos nuo šių baimių netapimo tikrovėmis.

Tada elgesys tampa vieninteliu dalyku, dėl kurio kenčiantis asmuo yra „saugus“, o tai savo ruožtu lemia daugiau ritualų, padedančių išlikti saugiems ir sumažinti nerimą. Ciklas dažnai tampa nesibaigiantis. Galima pastebėti, kad smegenų išgyvenimo funkcijos persistengė be jokios racionalios priežasties. Šios baimės gali būti įvairių formų ir kartais daugeliui iš jų turi įtakos ankstesnės traumos. Kai kurios tipiškesnės obsesinio kompulsinio sutrikimo formos pasireiškia šiais įsitikinimais ir simptomais:

Obsesijos

Kompulsijos

OKS ciklo nutraukimas

Šis cikliškumas būdingas OKS, neatsižvelgiant į baimių pobūdį ar pasireiškimą. Mes matome ciklą –

Nerimas, po kurio seka obsesijos ar kompulsijos minėtam nerimui sumažinti, ir palaipsninis nerimo sugrįžimas.

Kartojantis šiam ciklui vis labiau aktyvuojami OKS sukeliantys smegenų keliai. Terapija, tokia kaip kognityvinė elgesio terapija arba ekspozicijos ir atsako prevencijos terapija, padeda pacientui mesti iššūkį savo protinėms prielaidoms. Terapija iš tikrųjų gali pertvarkyti sveikesnius nervinius kelius, kad jie vėl būtų dominuojantys.

Kognityvinės elgesio terapijos gydymo programos priklauso nuo to, ar subjektas priima ir įsipareigoja reguliariai kalbėtis su savimi ir vizualizuoti, tuo pačiu atsispiriant OKS raginimams. Dėl šios priežasties pagerėjimas užtrunka ir dažnai priklauso nuo paciento įsitraukimo į sėkmę. Paprastai jis skiriamas kartu su įvairiais vaistais, siekiant palengvinti varginantį gyvenimą su OKS.

Gilusis TMS (dTMS)

2018 m. FDA patvirtino specifinį TMS tipą, vadinamą „giliu transkranijiniu magnetiniu stimuliavimu“, kad būtų pagerintas OKS gydymas. Tai buvo prieinama tik su vieno įrenginio gamintojo įranga – „Brainsway“. Tačiau 2020 m. FDA taip pat patvirtino „Magventure’s Cool D-B80“ ritę tai pačiai indikacijai, kai „Magventure“ pakartojo tyrimo rezultatus maždaug 500 pacientų, naudojusių šią ritę. Ši ritė taip pat gali pasiekti gilesnes smegenų struktūras, reikalingas OKS grandinėms pasiekti. 

OKS kurį laiką buvo TMS gydymo tikslas net prieš dTMS terapiją. Panašiai kaip TMS terapija, skirta gydyti atspariai gydymui didžiajai depresijai, TMS  pakeičia disfunkcinį ryšį tarp neuronų žievėje arba išoriniame smegenų apvalkale, apimantį neuronus daug gilesnėse smegenų grandinėse. Su OKS susijęs sudėtingas kelias, vadinamas kortiko-striato-talamo-žievės (CSTC) grandine. Nukreipus stimuliaciją į susijusias smegenų sritis šioje grandinėje, galima ištaisyti netinkamus smegenų kelius ir palengvinti OKS simptomus. Gydant didžiąją depresiją, stimuliacijos tikslas yra sritis, vadinama DLPFC (dorsolateral prefrontal cortex). Tačiau tyrimai, nukreipiantys stimuliaciją šioje vietoje, neparodė naudos sergant OKS. Atsižvelgiant į tai, buvo gydomos įvairios smegenų sritys naudojant TMS, tačiau to rezultatai buvo prieštaringi, tačiau naujausias gilaus TMS panaudojimas nukreiptas į sritį, vadinamą nugaros medialine prefrontaline žieve ir susijusias dvišales priekines cingulines žieves – DMPFC ir ACC.

Kelių centrų atsitiktinių imčių kontrolinis tyrimas parodė reikšmingą atsako skirtumą tarp kontrolinio ir fiktyvaus gydymo: 38% atsakas buvo tiems, kuriems buvo taikomas gilus TMS, ir 11,1% – tiems, kurie gavo fiktyvų gydymą. Po 1 mėnesio stebėjimo atsakas į gilų TMS pagerėjo iki 45 %, o fiktyvių pacientų grupėje taip pat buvo šiek tiek iki 18 %. Šiems pacientams buvo nustatyta pirminė OKS diagnozė ir tam tikras atsparumo standartiniam gydymui lygis, nebuvimas kitos klinikinės diagnozės, o atsakas buvo nustatytas remiantis vadinamąja YBOCS (Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale). Panašiai kaip ir gydant didžiąją depresiją, maždaug 30% ar daugiau pacientų, sergančių OKS, yra atsparūs standartiniams vaistams ir gydymui. Anksčiau neurochirurgija galėjo būti vienintelis kitas žingsnis pacientams, sergantiems sunkiu OKS. Gilusis TMS yra neinvazinė ir saugi alternatyva tiems, kurie kenčia nuo obsesijų ir kompulsijų.

TMS taikymas OKS, palyginus su TMS taikymu didžiąjai depresijai gydyti

Tarp šių gydymo būdų yra nemažai panašumų ir skirtumų. Tačiau jie yra labiau panašūs nei skirtingi, nes abu naudoja tą pačią technologiją ir įrenginio sąranką.

Panašiai kaip ir esant didžiajai depresijai, buvo įrodyta, kad gilus TMS OKS yra gerai toleruojamas ir saugus.⁵ Taikiniai yra šiek tiek skirtingose ​​vietose, bet vis tiek reikia pridėti magnetinę ritę prie tam tikros iš anksto nustatytos galvos odos vietos, kuri yra šalia tikslinės srities. Didžiosios depresijos atveju tai yra DLPFC (dorsolateral prefrontal cortex). OCD atveju tai yra DMPFC (dorsomedial prefrontal cortex).

Gydant OKS, stimuliacijos dažnis šiek tiek skiriasi – 20 Hz, palyginti su 10 Hz, esant didžiajai depresijai. Tai yra dažnis, kuris buvo naudojamas tyrimuose, kurie pasiekė FDA patvirtinimą šiam gydymui. Teta sprogimas yra dar vienas dažnis, kuris taip pat dažnai naudojamas didžiajai depresijai gydyti. Ši procedūra sutrumpina laiką kėdėje iki trijų minučių. Tai dar nebuvo gerai ištirta naudojant šį gydymą OKS.

Didžiosios depresijos gydymas 10 Hz ir OKS gydymas 20 Hz užtrunka apie 19 minučių. Protokoluose yra daug kitų skirtumų, pavyzdžiui, kaip apskaičiuojamas gydymo intensyvumas, procentinis intensyvumas, naudojamas gydymo metu, ir bendras kiekvieno gydymo tipo impulsų skaičius.

Kaip minėta, OKS gydymas taip pat pasiekia šiek tiek gilesnes smegenų struktūras, todėl gali šiek tiek padidėti skausmo suvokimas arba galvos skausmas. Tačiau nepaisant to, OKS gydymas paprastai išlieka gerai toleruojamas ir pacientai paprastai prisitaiko prie gydymo, panašiai kaip TMS nuo depresijos, taikydami laipsnišką gydymo intensyvumo didinimą per pirmuosius seansus.

Panašiai kaip TMS nuo depresijos, TMS nuo OKS atliekami penki gydymo seansai per savaitę per šešias savaites – 30 seansų. Po to taikoma mažinimo strategija ir gali prireikti palaikomojo gydymo, kad OKS simptomai būtų kontroliuojami. Palyginimui, TMS gydant didžiąją depresiją, po gydymo ilgiau gali išlikti remisija.

Kitas esminis skirtumas tarp OKS gydymo metodų yra tas, kad prieš stimuliavimą pacientams OKS kelias turi būti „išprovokuotas“. Iš esmės OCD simptomai turi būti suaktyvinti. Tai daroma aptariant ar suaktyvinant mintis apie OKS keletą minučių prieš gydymą ir skatinant pacientą pagalvoti apie savo OKS gydymo metu.

Daugiau klausimų apie TMS terapiją OCD ar kitos informacijos šiame puslapyje? Susisiekite su mumis