TMS terapija

Kaip veikia TMS

TMS-Transkranijinė magnetinė stimuliacija naudoja magnetinius laukus arba impulsus, šiek tiek panašius į MRT, kad stimuliuotų elektrines jungtis smegenyse.

Transkranijinė magnetinė stimuliacija – TMS yra palyginti naujas gydymo būdas kovojant su įprastomis psichinės sveikatos ligomis, tokiomis kaip lėtinis skausmas, depresija ir nerimas. Jis taip pat buvo naudojamas gydyti ir tyrimuose, susijusiuose su daugeliu kitų psichikos ir neurologinių būklių, tokių kaip obsesinis kompulsinis sutrikimas, bipolinis sindromas, potrauminio streso sutrikimas, insulto reabilitacija, Parkinsono liga, demencija, spengimas ausyse ir kt.

Transkranijinė

Reiškia perėjimą per kaukolę.

Magnetinė

Reiškia medžiagą, turinčią galimybę atstumti arba pritraukti magnetinę energiją – tai svarbu, kai kalbame apie TMS terapiją, nes magnetiniai laukai gali sukelti arba pakeisti elektrinius laukus.

Stimuliacija

Arba kitaip kelio aktyvavimas – čia kalbama apie neuronų aktyvavimą smegenyse.

Sudėjus tai, matome, kad naudojame magnetinį lauką smegenų audiniui stimuliuoti kaukolėje. Šis magnetinis laukas sukuriamas perduodant elektrą iš įprasto sieninio lizdo į nedidelį transformatorių, per TMS aparatą, kad būtų galima nustatyti elektrinio aktyvumo dažnį ir papildomus parametrus, ir galiausiai į apvyniotus magnetinius laidus, įdėtus į plastikinį apvalkalą. Plastikinis apvalkalas dedamas prie galvos odos, o svyruojanti elektros srovė, eidama per laidus statmena kryptimi, 2-3 cm į išorinę smegenų žievę, sukelia elektromagnetinį lauką. Šie magnetiniai impulsai gali sužadinti arba slopinti neuronus, priklausomai nuo protokolo. Kitaip tariant, mes naudojame magnetinį lauką, kad saugiai perduotume nedidelį elektrinio aktyvumo kiekį į nedidelę smegenų sritį.

Kaip veikia TMS sergant depresija ar nerimu?

Smegenys bendrauja ir formuoja funkcines grandines naudojant elektrą. Milijardai elektrinių jungčių palaiko valingas ir nevalingas gyvybės funkcijas, įskaitant tokius paprastus dalykus kaip kvėpavimas, iki sudėtingesnių veiksmų, tokių kaip kalba, mintis, prisiminimai ir veiksmai. Sudėtingos ir sujungtos „grandinės“ taip pat sukelia emocijas ir, savo ruožtu, tai, kaip mes reaguojame į šias emocijas ir jas valdome. Kartais šie keliai gali būti klaidingi, o elektrinė veikla neveikia taip, kaip turėtų. Fiziologiniai tyrimai ir smegenų vaizdavimo tyrimai parodė, kad kai kurios sritys tampa neaktyvios arba nepakankamai aktyvios, o kitos yra susijaudinusios ir hiperaktyvios, pvz., atitinkamai stebima depresija ar nerimas.

Kaip minėta, TMS – transkranijinė magnetinė stimuliacija naudoja magnetinius laukus arba impulsus, šiek tiek panašius į MRT, kad stimuliuotų elektrines jungtis smegenyse. Yra daug teorijų kaip veikia skirtingi stimuliavimo būdai. Praktiškai žinoma,  kad TMS naudinga smegenų veiklai sergant depresija, nerimu ar kitomis ligomis, tačiau mes tikrai žinome, kad TMS keičia neuronų veiklą. Priklausomai nuo naudojamos stimuliacijos tipo, TMS gali „pažadinti“ mieguistus neuronus, kurių elektrinis aktyvumas yra mažas (pvz., sergant depresija), arba atvirkščiai „nuraminti“ susijaudinusius neuronus, kurie yra pernelyg aktyvūs (pvz., nerimo atveju).

Ką apima gydymas?

Psichiatrui nustačius, kad žmogų galima gydyti TMS , parenkamas tam tikras TMS gydymo protokolas, atitinkantis būklę ir pageidaujamą poveikį. Sergant depresija, sutrinka DLPFC (dorsolateral prefrontal cortex) veikla. Šios srities aktyvumas yra skirtingas lyginant asmenis, kurie kenčia nuo depresijos, su tais, kurie neserga depresija. 

Tuomet sertifikuotas TMS psichiatras nustatys tinkamą gydymo intensyvumą, būdingą konkrečiam asmeniui, atlikdamas procesą, vadinamą kartografavimu arba motorinio slenksčio nustatymu. Šio veiksmo dėka nustatomas reikiamas TMS stimuliacijos stiprumas, kad būtų gautas reikalingas smegenų atsakas, bet ne daugiau, nei būtina. Tada magnetinę gydymo ritę galima pridėti prie DLPFC srities ir pradėti gydymo seansą. Į TMS įrenginį įvestas protokolas paleidžiamas ir impulsai atsiranda kas kelias sekundes (priklausomai nuo protokolo), o tada maždaug dešimčiai sekundžių būna pauzė, kad neuronai atsistatytų. Gydymo laikas skiriasi, tačiau dažniausiai tai trunka nuo 18,5 iki trijų minučių. Paprastai gydymas, kuriuo siekiama sužadinti smegenis, apima didesnį dažnį (10 Hz ar daugiau) ir pertraukiamą stimuliavimą, o gydymas, kurio tikslas – slopinti neuronus, naudoja žemesnį dažnį (1 Hz) ir nuolatinę stimuliaciją.

Nepriklausomai nuo gydymo protokolo, TMS komanda stebi gydymo toleravimą ir gali koreguoti gydymo aspektus, kad sumažintų diskomfortą. Gydymui nėra sisteminio šalutinio poveikio, tačiau kartais pacientai jaučia galvos odos jautrumą stimuliavimo vietoje arba galvos skausmą. Paprastai tai išnyksta per pirmąsias kelias sesijas. Ausų kištukai gali būti naudojami komforto sumetimais, nes magnetinių impulsų metu girdimas barbenimas. Jis nėra itin garsus, o skirtingi įrenginiai turi didesnį ar mažiau ryškų triukšmo lygį (Neuromodus naudoja įrenginį su mažesniais decibelų rodmenimis).

Gydymas atliekamas patogioje ambulatorinėje klinikoje. Pacientams nereikia jokių vaistų ar sedacijos prieš gydymą, jo metu ar po jo, o gydymo metu jie tiesiog guli ant atlošimo kėdės ir netgi gali žiūrėti televizorių, klausytis muzikos, atsipalaiduoti ar medituoti arba kalbėtis su savo TMS terapeutu. Po gydymo seanso pacientai gali vairuoti ir grįžti į darbą arba grįžti namo be jokių apribojimų. TMS gydymo kursas paprastai yra apie 10 – 36 seansus ir trunka dvi – šešias savaites, o papildomas kelias savaites gydymas mažinamas. Paprastai atsakas į gydymą užtrunka kelias savaites, tačiau laikas iki pagerėjimo skiriasi kiekvienam pacientui.

60–70 % pacientų paprastai jaučia pagerėjimą po TMS terapijos, kuomet gydoma nuo depresijos, o 40–50 % pacientų pasiekia visišką remisiją. Du trečdaliai pacientų išlaiko tokį atsaką ir po vienerių metų. Trečdaliui pacientų, kuriems gali prireikti pakartotinio gydymo, pakartotinai gerai reaguoja į gydymą 80 % ar daugiau atvejų.

Kai kuriems pacientams prireikus gali būti taikomas palaikomasis gydymas. Paprastai tai apima retesnes sesijas (pvz., kartą per savaitę).

Ar TMS tinkamas visiems?

TMS terapijai yra keletas kontraindikacijų, svarbiausios yra:

Epilepsija arba priepuolių istorija – TMS gali sukelti traukulius. Tačiau priepuolių rizika yra labai maža ir panaši į antidepresantų vartojimą visai populiacijai. Dauguma tyrimų rodo, kad traukuliai pasireiškia tik 1 iš 30 000 tokiu būdu gydytų žmonių ar mažiau.

Medicininiai implantai – bet koks prietaisas, kurį gali paveikti magnetinis laukas arba kuris yra metalinis. Tai yra bet koks kitas svetimkūnis su metalu šalia gydymo vietos.

Nėštumas – šiuo metu atliekami tyrimai, siekiant patikrinti TMS saugumą šioje ligonių grupėje.

Visada atliekamas atrankinis įvertinimas, siekiant įvertinti visas kontraindikacijas. 

2008 m. TMS gavo CE, FDA leidimą gydyti atsparią didžiąją depresiją, o pastaruoju metu – OKS, rūkymo nutraukimo, lėtinio skausmo gydymą. Jis yra neinvazinis, nes naudoja elektromagnetinius laukus, kad pakeistų neuronų elektrinį aktyvumą smegenų paviršiuje. Taip išvengiama sisteminio šalutinio poveikio, procedūra yra gerai toleruojama ir apskritai saugi naudoti. Tai puiki gydymo galimybė asmenims, kenčiantiems nuo gydymui atsparių psichikos sutrikimų arba netoleruojantiems vaistų sergant kitais nervų sistemos sutrikimais.


„Neuromodus“ didžiuojasi galėdami pasiūlyti šį gydymą savo pacientams, tikimės, kad sužinosite daugiau iš šios svetainės ir apsvarstysite galimybę pasinaudoti TMS terapija, jei tai yra tinkama jums ar mylimam žmogui. Naršykite mūsų tinklapyje, kad gautumėte papildomos informacijos ir išteklių apie TMS terapiją. Jei svarstote apie gydymą TMS susisiekite su mumis!