Depresijos gydymas sudėtingas procesas. Naudodami TMS iš naujo kalibruojame sutrikusius neuroninius kelius, kuriuos sukėlė depresija, ir grąžiname juos į sveikesnę būseną, palankią psichinei gerovei.
Jei skaitote šį puslapį, teisinga manyti, kad ieškote alternatyvaus depresijos gydymo būdo sau ar mylimam žmogui. Dėkojame, kad tyrinėjote transkranijinę magnetinę stimuliaciją, ir tikimės, kad šis puslapis ir svetainė padės šviesti ir vadovauti jūsų sprendimo procesui, kai ieškote atsakymų. Tačiau prieš pasinerdami į TMS terapiją, pakalbėkime šiek tiek apie didžiąją depresiją. Ką turime omenyje sakydami didžiąją depresiją?
Žmogaus smegenys yra šiek tiek panašios į visatą, mes vis daugiau ir daugiau sužinome apie tai, kaip jos veikia, tačiau daug kas vis dar lieka neatskleista teritorija. Žinome, kad emocijos ir psichinė gerovė yra įsišaknijusios smegenyse ir apima milijardus elektrinių jungčių pagrindinėse grandinėse, kurios visos susijungia, kad tinkamai veiktų. Pradėjome nustatyti pagrindines smegenų struktūras ir su jais susijusius neuroninius ryšius, reguliuojančius nuotaiką ir emocijas. Tačiau mes vis dar tiksliai nežinome, kaip jie visi susijungia arba kaip užtikrinti, kad jie veiktų sinchroniškai. Tačiau kiekvieną dieną mokomės vis daugiau.
Kiekvienas žmogus tam tikru savo gyvenimo momentu, nepaisant vietos, gyvenimo būdo, amžiaus, lyties, rasės, socialinės ir ekonominės padėties ar kitų aplinkybių, yra išgyvenęs įprastus laimės ir meilės jausmus. Deja, mes taip pat žinome nusivylimą ir liūdesį. Tačiau liūdesys labai skiriasi nuo depresijos, nes tai tik periodiškas ir normalus atsakas į galutinę priežastį – pavyzdžiui, santykių nutraukimą, atsisveikinimą su mirštančiu mylimu žmogumi ar net tiesiog ašarojimą žiūrint liūdną filmą.
Tačiau kai liūdesys yra nuolatinis , gali būti diagnozuota didžioji depresija. Esant tokiai situacijai, depresija dažnai išlieka net ir neesant didelio gyvenimo įvykio ar streso. Arba, jei yra streso veiksnių, jie yra nuolatinės prastos nuotaikos katalizatorius. Genetikos ir tam tikrų įvykių svarbiais momentais kombinacija gali sukelti depresinį smegenų funkcionavimą. Sergant depresija, nerimu ir kitomis psichinės sveikatos būklėmis, šie ryšiai veikia priešingai nei numatyta ir įstringa neigiamų grįžtamojo ryšio kilpose.
Dažni depresijos simptomai
- Prasta nuotaika, letargija, apatija ir humoro praradimas.
- Užvaldantis liūdesys ir neviltis.
- Skausmingas gėdos ir kaltės jausmas.
- Vilties ar ateities perspektyvos praradimas.
- Padidėjęs antagonizmas.
- Trūksta džiaugsmo ar malonumo veikloje.
- Nemiga ar per didelis miegas.
- Apetito stoka arba padidėjęs apetitas ir svorio pokyčiai.
- Saviizoliacija nuo socialinės veiklos.
- Sunkumai vykdant pareigas.
- Savęs žalojimas, piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis ir mintys apie savižudybę.
Depresijos gydymas
Depresija gali būti nuo lengvos iki sunkios. Kartais konkretaus stresoriaus pašalinimas arba gyvenimo būdo pakeitimas, pvz., sveika mityba, mankšta arba piktnaudžiavimo alkoholiu ar narkotikais nutraukimas, gali pagerinti depresiją. Tačiau kai sunku, valios jėga ir aplinkos pokyčiai neištrauks žmogaus iš juodo debesies, kuris yra sunki depresija.
Lengvas ar vidutinio sunkumo didžiosios depresijos sutrikimas gali gerai reaguoti į konsultacijas, tokias kaip kognityvinė elgesio terapija. Tai kartais gali padėti valdyti ir sunkesnę depresiją, tačiau dažnai padeda tik kartu su papildomu gydymu. Tokiu atveju naudojami antidepresantai.
Kaip veikia vaistai nuo depresijos?
Kaip minėta, depresijos patofiziologijos tyrimai parodė pokyčius įvairiose smegenų srityse. Taip pat buvo pastebėti smegenų chemijos arba neurotransmiterių pokyčiai, kurie koreliuoja su depresijos simptomais. Matomas neurotransmiterių, tokių kaip serotoninas ir dopaminas, trūkumas. Antidepresantai siekia iš naujo subalansuoti šiuos trūkumus, netiesiogiai didindami šių smegenyse cirkuliuojančių neurotransmiterių kiekį.
Deja, daugeliui antidepresantai ne visada yra veiksmingi. Atsparumas gydymui ir pasikartojimas būdingas iki 30 % ar daugiau pacientų, sergančių didžiąja depresija. Turėdami šias žinias, turime daryti prielaidą, kad neurotransmiterių trūkumai nėra vienintelė didžiosios depresijos priežastis ir nepašalina problemos ilgalaikėje perspektyvoje. Tačiau esant ribotoms gydymo galimybėms, pacientai ir gydytojai griebiasi gydymo vaistais, ieškodami palengvėjimo. Tačiau su kiekvienu vaistų bandymu matome mažėjantį teigiamą poveikį ir didėjantį polinkį į šalutinį poveikį.
Ką daryti, kai vaistai nepadeda?
Kai terapija ir vaistai neduoda siekiamo rezultato, smegenų stimuliavimo terapija, tokia kaip elektrokonvulsinė terapija-ECT ir transkranialinė magnetinė stimuliacija-TMS, gali būti labai sėkminga mažinant gydymui atsparią depresiją. Elektrokonvulsinė terapija gali būti labai efektyvi, tačiau ji taikoma tik esant sunkiems ar atspariems psichikos sutrikimams, nes reikalingas gydymas anestezija, chirurgija ir panašiai kaip vaistai, turi šalutinių poveikių.
Tai galiausiai atveda mus prie TMS. Geros naujienos yra tai, kad šis naujas gydymas parodė puikius rezultatus ir nesukelia sisteminio šalutinio poveikio, kaip pastebėta vartojant vaistu. Jis yra ypač saugus ir gerai toleruojamas, gali būti atliekamas ambulatorinėje klinikoje, o trumpalaikis ir ilgalaikis atsakas bei remisijos rodikliai yra geresni, palyginus su vaistų vartojimu.
Kaip TMS gali padėti?
Transkranijinė magnetinė stimuliacija arba TMS yra palyginti naujas depresijos gydymo metodas. Tai buvo patvirtinta CE ir FDA 2008 m. ir neseniai buvo patvirtinta dėl kitų indikacijų, tokių kaip obsesinis kompulsinis sutrikimas, rūkymo nutraukimas, lėtinis skausmas. Atliekami papildomi tyrimai dėl kitų dažnai kartu pasitaikančių psichikos sveikatos būklių, tokių kaip generalizuotas nerimas ir PTSD, ir dėl kitų nuotaikos sutrikimų, tokių kaip bipolinė depresija. Yra daug kitų psichikos ir neurologinių būklių, kurios taip pat buvo perspektyvios gydant TMS.
Kaip aprašyta aukščiau, mes žinome, kad didžiosios depresijos metu sutrinka įvairūs smegenų keliai. Vaistai sprendžia klausimus iš plataus požiūrio, paveikdami neurotransmiterių funkciją visose smegenyse – ir, deja, visame kūne. ECT veikia šiek tiek tikslingiau, nes sukelia traukulius smegenyse, tačiau ši difuzinė elektros iškrova sukelia daugybę padarinių visose smegenyse ir sukelia fizinius kūno traukulius.
Tuo tarpu TMS nukreipiame pulsuojantį magnetinį lauką tikslinėje vietoje, kuri, kaip žinoma, neefektyviai veikia esant didžiajai depresijai, galime sukelti aplinkinių neuronų elektros iškrovą arba sustiprėjimą. Jie savo ruožtu bendrauja vienas su kitu ir daro įtaką sujungtoms smegenų grandinėms. Priklausomai nuo gydymo vietos ir gydymo protokolo, tai gali pažadinti snaudžiančias depresines grandines arba slopinti hiperaktyvius nerimo kelius. Naudodami TMS iš naujo kalibruojame sutrikusius neuroninius kelius, kuriuos sukėlė depresija, ir grąžiname juos į sveikesnę būseną, palankią psichinei gerovei. O naujausia TMS technologija (iTBS – Theta Burst) imituoja natūralų smegenų elektros komunikacijos procesą.
Kitas būdas tai suvokti yra tai, kad TMS suteikia smegenims „treniruotę“. Magnetiniai impulsai imituoja smegenų modelius, o pasikartojantis gydymo pobūdis padeda sukurti smegenų „raumenis“.
Kaip atrodo gydymas?
Kai baigsite pirminę konsultaciją su gydytoju ir nustatysite tinkamą gydymą, jums bus paskirtas atitinkamas TMS terapijos kursas.
Pradžioje vyks „kartavimo“ seansas, kurio metu daktaras nustatys geriausią gydymo stimuliavimo intensyvumą ir vietą. Saugumo sumetimais dėvėsite minkštus ausų kištukus, nes stimuliacija skleidžia švelnų ar vidutinį triukšmą. Pirmoji stimuliacija atliekama po „kartavimo“.
Būsite pasodinti patogioje atlošiamoje kėdėje ir padėsite taip, kad viso gydymo metu jūsų galva išliktų toje pačioje padėtyje. Tada magnetinė ritė dedama gydymo vietoje ir švelniai remiasi į galvos odą. Gydymas prasideda kartotinėmis stimuliacijomis gydymo vietoje su trumpais intervalais, kurie yra be stimuliacijos, kad neuronai galėtų užsidegti ir prisijungti, grįžti į pradinę padėtį, o tada užsidegti ir vėl prisijungti. Tai būtina aplinkinių hipoaktyvių nervų ląstelių sužadinimui. Pakartotinis arba nuolatinis stimuliavimas iš tikrųjų gali sukelti aktyvumo sumažėjimą arba depresiją. Šis metodas gali būti naudojamas tam tikrose situacijose, kai smegenų veikla yra hiperaktyvi, pavyzdžiui, esant nerimui.
Magnetinės pulsacijos jaučiasi kaip staigus bakstelėjimas aplink gydymo vietą. Pulsacijos tiesiogiai veikia neuronų aktyvumą nuo dviejų iki trijų centimetrų į aplinkinius audinius. Taigi jūs jaučiate tik šio skersmens pulsavimą. Paprastai tai yra gerai toleruojama ir mes paprastai pradedame nuo mažesnio tikslinio intensyvumo, o po to palaipsniui per pirmąją savaitę didiname, kad išvengtume diskomforto. Lengvas galvos skausmas arba nedidelis jautrumas gydymo vietoje yra dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai, kurie paprastai būna lengvi ir praeina po kelių pirmųjų seansų. Kai kurie pacientai gydymo metu net užmiega, nes pulsavimas kai kuriuos žmones migdo. Tai nėra gydymo tikslas, nes norime, kad smegenys būtų ramybės būsenoje, bet budrios, tačiau tai leidžia suprasti, koks lengvas šis gydymas gali būti.
Gydymas gali trukti vos 3 minutes naudojant naujausią Theta Burst stimuliaciją arba 18,5 minutės naudojant standartinį 10 Hz protokolą. Gydymo laikas gali skirtis arba būti šiek tiek ilgesnis, atsižvelgiant į papildomas gydymo vietas ir parametrus. Kai pradinė kalibracija bus baigta ir jūsų unikalūs parametrai bus įvesti į sistemą, paprastai turėtumėte klinikoje užtrukti 30min. ar mažiau.
Prieš gydymą, jo metu ir po jo nereikia vartoti vaistų, procedūrai toleruoti. Galite naudoti nereceptinį analgetiką, tačiau dauguma mano, kad tai nereikalinga. Galite važiuoti į susitikimus ir iš jų be pagalbos. Po gydymo galite grįžti į darbą ir kitą kasdienę veiklą.
Kiekvieną gydymą peržiūri jūsų TMS terapeutas, o pažanga saugiai įrašoma į mūsų medicininius įrašus. Įrašai gydymo metu peržiūrimi ir prireikus koreguojami. Jei reikia, gydymo protokolas gali būti koreguojamas arba keičiamas.
Kodėl TMS?
Daug žmonių, kurie kenčia nuo depresijos ir nerimo, gali gerai suvaldyti savo būklę vartodami vaistus, taikydami gydymą ir gyvenimo būdo pakeitimus. Deja, tačiau daugelis pacientų vis dar stengiasi rasti palengvėjimą, o TMS parodė puikius rezultatus gydant depresiją.
Transkranijinė magnetinė stimuliacija-TMS yra vienintelis neuromoduliacinis gydymas, suteikiantis palengvėjimą nuo gydymui atsparios didžiosios depresijos. Šis gydymas yra greitas ir leidžia pacientams iškart po gydymo seansų grįžti į savo kasdieninį gyvenimą.
- Nereikalingi vaistai ir neturi sisteminio šalutinio poveikio.
- Neinvazinis ir tikslingas
- Turi aukštą trumpalaikį ir ilgalaikį sėkmės rodiklį. Daugiau nei 75% pacientų mato teigiamą atsaką gydant TMS.