TMS terapija

TMS terapija ir lėtinis skausmas

Lėtinis skausmas dažna žmones kankinanti problema. Skausmo malšinimas vaistais dažniausiai yra vienintelė ir lengvai prieinama priemonė  tiems, kurie kenčia nuo lėtinio skausmo. Tačiau vaistai kartais gali turėti daug šalutinių poveikių, o vien tik gydymas jais ne visada padeda.

Sprendimas? Smegenų stimuliavimo terapija. Transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS), vis dažniau naudojama įvairiose medicinos srityse.  Dažnai naudojama ir skausmui ar depresijos simptomams malšinti.

Šis stimuliacijos būdas skirtas psichikos sveikatos sutrikimams, tokiems kaip manija ar gydymui atspari depresija.

Kas yra transkranijinė magnetinė stimuliacija lėtiniam skausmui gydyti?

Terminai transkranijinė magnetinė stimuliacija ir kartotinė transkranijinė magnetinė stimuliacija (rTMS) dažnai vartojami pakaitomis. Vienintelis skirtumas tarp šių dviejų terminų yra tas, kad pasikartojantis TMS reiškia reguliarų nuolatinį gydymo planą. Priešingai, pats TMS gali reikšti bet ką nuo kelių seansų iki viso gydymo plano.

Jau senai CE ir FDA patvirtino, kad TMS yra tinkama lėtinio skausmo ir depresijos gydymui. TMS yra neinvazinė procedūra, kurios metu naudojami elektromagnetiniai impulsai aukšto dažnio stimuliacijai motorinėje žievėje (smegenų dalyje, reguliuojančioje nuotaiką ir emocijas).

Ši gili stimuliacija suaktyvina nervų ląsteles smegenyse ir iš esmės atkuria normaliai funkcionuojančią nervinę sistemos veiklą.

Kaip TMS padeda gydyti lėtinį skausmą?

TMS lėtinį skausmą veikia stimuliuodama pirminę motorinę žievę. Ši žievės stimuliacija žymiai sumažina skausmą. Nors transkranijinė magnetinė stimuliacija negali gydyti lėtinio skausmo, ji gali padėti valdyti lėtinio neuropatinio skausmo signalų apdorjoimą smegenyse, o tai žymiai sumažina skausmą.

Elektromagnetiniai impulsai stimuliuoja nervų kelius dorsolaterinėje prefrontalinėje žievėje, sumažindami skausmo intensyvumą moduliuodami žievės jaudrumą parietalinėje skiltyje (smegenų dalyje, atsakingoje už skausmo moduliavimą).

Kaip veikia TMS

Transkranijinė magnetinė stimuliacija gali skambėti baisiai, tačiau ji yra labai saugi ir beveik neskausminga. TMS gydymas veikia suaktyvindamas nervines ląsteles pirminėje motorinėje žievėje ir dorsolaterinėje prefrontalinėje žievėje (smegenų dalyje, atsakingoje už nuotaikos reguliavimą).

Ši motorinė žievės stimuliacija perduoda magnetinius impulsus į smegenų struktūras, padeda reguliuoti emocijas ir palengvinti depresijos simptomus. Tačiau tai nėra vienintelis TMS tikslas. Jis taip pat naudojamas skausmui malšinti ir skausmo intensyvumui sumažinti.

Kai kuriais atvejais pasikartojanti transkranijinė magnetinė stimuliacija taip pat naudojama gydymui atsparios depresijos atvejais arba tais atvejais, kai vaistai ir terapija nepadeda žmogui jaustis geriau.

Lėtinio skausmo tipai, kuriuos gali gydyti TMS

Transkranijinė magnetinė stimuliacija gali gydyti įvairias lėtines skausmo ligas, įskaitant:

TMS padeda sumažinti skausmą magnetiniu būdu stimuliuojant smegenų struktūras ir nervų kelius, slopindamas skausmo pojūtį ir žymiai sumažindamas skausmą. Kaip minėta pirmiau, skirtingai nuo depresijos gydymo TMS, šio skausmo pagerėjimo nesukelia motorinės žievės nervų ląstelės. Vietoj to, pagerėjimą sukelia reguliuojamas paciento žievės jaudrumas.

Lėtinio skausmo gydymas ne visada yra paprastas, tačiau transkranijinė magnetinė stimuliacija yra metodas be vaistų, be šalutinio poveikio ir diskomforto.

TMS veiksmingumas gydant lėtinį skausmą

TMS lėtinio skausmo gydymas yra veiksminga ir sveikintina alternatyva tradiciniams lėtinio skausmo valdymo metodams. Nors klientai gali naudoti vaistus ir gydymą, šie metodai dažnai riboja jų gebėjimą kontroliuoti lėtinį skausmą ilgą laiką.

Nors TMS veiksmingumas gydant nuotaikos sutrikimus iš esmės buvo nustatytas, iki šiol buvo mažai įrodymų apie jos veiksmingumą gydant lėtinį skausmą.

Žemiau mes gilinamės į kai kuriuos atvejų tyrimus ir atsitiktinių imčių kontroliuojamus tyrimus, kad suprastume pasikartojančią transkranijinę magnetinę stimuliaciją ir jos vaidmenį gydant skausmą.

Kam naudojamas TMS

Kaip smegenų stimuliavimo terapija, TMS gydymas dažnai naudojamas depresijos simptomams ir specifiniams nuotaikos sutrikimams, tokiems kaip obsesinis-kompulsinis sutrikimas (OKS), nerimas ir gydymui atspari depresija, gydyti.

Tie, kurie kenčia nuo šių sutrikimų, turi mažesnį aktyvumo lygį dorsolaterinėje prefrontalinėje žievėje. Motorinės žievės stimuliacija, kurią suteikia TMS, padeda padidinti aktyvumą, kad būtų galima reguliuoti emocijas ir nuotaiką.

Transkranijinė magnetinė stimuliacija taip pat gali būti naudojama lėtinio skausmo sindromui ir lėtinių skausmo būklių gydymui. Neuropatinio skausmo atveju TMS veikia kiek kitaip. Užuot nukreipę į prefrontalinės motorinės žievės nervines ląsteles, elektromagnetiniai impulsai padeda stimuliuoti smegenų struktūras ir skausmo kelius, susijusius su lėtiniu skausmu.

Palaipsniui TMS žymiai sumažina skausmą ir sumažina skausmą magnetine stimuliacija. Kadangi ši stimuliacija nukreipta į skausmo kelius, o ne į žievę, ji nereguliuoja nuotaikos, kaip tai daroma depresijos atvejais. Tiems, kuriems yra lėtinis skausmas, TMS padeda reguliuoti žievės jaudrumą ir mažina kliento skausmo suvokimą.

Kas yra lėtinis skausmas?

Lėtinis neuropatinis skausmas yra bet koks skausmas, kuris išlieka ilgiau nei dvylika savaičių. Tai dažnai pasireiškia skausmo sutrikimais, tokiais kaip diabetas, artritas, dirgliosios žarnos sindromas (IBS) ir fibromialgija. Viena iš dažniausiai pasitaikančių lėtinio skausmo priežasčių yra nelaimingas atsitikimas ar sužalojimas – ypač jei asmuo neatsigauna arba jam lieka ilgalaikiai nervų pažeidimai.

Lėtinis skausmas perduodamas smegenims per nugaros smegenis, o pranešimai perduodami nervų takais ir skausmo receptoriais. Nors lėtinio skausmo gydymo nėra, jį galima valdyti. Kai kurie iš populiariausių gydymo metodų yra skausmo valdymas, fizinė terapija, vaistai ir epidurinė motorinės žievės stimuliacija.

Nors visi šie metodai gali palengvinti skausmą, manoma, kad transkranijinė magnetinė stimuliacija yra viena geriausių. Beveik neskausmingas, be jokio šalutinio poveikio ir didelio sėkmės rodiklio, TMS pradeda vis labiau įsitvirtinti lėtinio skausmo bendruomenėje.

Pirmasis klinikinis tyrimas

Vieno klinikinio tyrimo metu buvo išbandytas transkranijinės magnetinės stimuliacijos veiksmingumas. Tyrimas parodė, kad TMS dažnai buvo naudojamas kaip antidepresantas, bet taip pat gali būti naudojamas lėtiniam skausmui gydyti.

Grupei pritaikę 1 Hz rTMS, tiriamieji vertino skausmą naudodami vienuolikos balų Likerto skalę. Rezultatas? Po TMS skausmas sumažėjo iki 1,5 balo, visi klientai pranešė apie reikšmingą skausmo sumažėjimą.

Antrasis klinikinis tyrimas

Kitas klinikinis tyrimas, susijęs su skausmo pagerėjimu dėl TMS gydymo, buvo atliktas 2007 m. Šis tyrimas buvo atliktas kaip serija tyrimų, kurių pirmasis buvo skirtas trisdešimt šešiems lėtinio skausmo pacientams.

Gavę 10 Hz rTMS į skausmingas kūno vietas (rankas, veidą ar ranką), tiriamieji naudojo vaizdinę analoginę skalę, kad praneštų savo skausmo balus. Šie skausmo balai svyravo nuo nulio iki 100 ir visi padarė išvadą, kad rTMS seansai žymiai sumažino skausmą jų pirminėje motorinėje žievėje.

Viename iš kitų atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų mokslininkai ištyrė rTMS veiksmingumą žievės jaudrumui. Tyrime dalyvavo dvidešimt du klientai, kenčiantys nuo neuropatinio rankų skausmo, ir jie buvo suskirstyti į dvi grupes: aktyviąją ir fiktyvų grupę.

Aktyvioji grupė gavo rTMS 1 Hz ir 10 Hz dažniu, o fiktyvi grupė gavo fiktyvų rTMS (placebo efektą). Aktyvi grupė, kuriai buvo taikomas aktyvus rTMS gydymas, pranešė, kad skausmas sumažėjo labiau nei tie, kurie gavo fiktyvų gydymą ar fiktyvią stimuliaciją.

Kiekviename klinikiniame tyrime buvo pabrėžiamas transkranijinės magnetinės stimuliacijos veiksmingumas mažinant skausmo intensyvumą, įrodant, kad TMS yra puiki alternatyva tradiciniams metodams, tokiems kaip terapija ir vaistai. Naudojant kartu su šiais metodais, klientai gali dar labiau sumažinti skausmą.

TMS šalutinis poveikis

Kaip neinvazinis gydymas, pasikartojanti transkranijinė magnetinė stimuliacija paprastai laikoma saugia ir turinčia mažai rizikos. Suvaldyti skausmą niekada nėra lengva, tačiau skirtingai nuo kitų gydymo formų, tokių kaip vaistai, ECT ir gilioji smegenų stimuliacija, TMS yra beveik neskausmingas ir neturi jokio neigiamo poveikio.

Tačiau yra keletas šalutinių poveikių, kuriuos klientai gali patirti gydymo metu arba po jo. Jie apima:

Ko tikėtis per TMS sesiją lėtiniam skausmui gydyti?

Žinome, kad transkranijinė magnetinė stimuliacija gali skambėti šiek tiek bauginančiai, tačiau nėra ko bijoti. Štai ko tikėtis per pirmąjį TMS gydymo seansą:

Klientai nukreipiami į kėdę ir prašomi nešioti ausų kištukus gydymo seanso metu.

Technikas nustatys motorinės žievės slenkstį (energijos kiekį, kurio reikia, kad kliento rankos trūkčiotų).
TMS seanso metu įprasta girdėti spragtelėjimą arba jausti nedidelį spragtelėjimą į galvą. Tai visiškai saugu ir dėl to nereikia jaudintis – tai tiesiog elektromagnetinės ritės, perduodančios impulsus, triukšmas.

Kaip pasiruošti TMS seansui

Kadangi transkranijinė magnetinė stimuliacija yra neinvazinė, jai nereikia jokios anestezijos, todėl tai yra paprasta procedūra. Tačiau fizinis egzaminas gali būti atliktas prieš pirmąjį susitikimą.

Klientams taip pat patariama pasikalbėti su TMS sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, jei jie:

  • laukiasi
  • vartoja vaistus
  • šeimoje yra buvę traukulių
  • turi smegenų pažeidimą ar traumą
  • reguliariai skauda galvą
  • savo kūne turi metalinius prietaisus, tokius kaip aneurizmos spiralės, stentai, kochleariniai klausos implantai ir kulkų gabalai

Nors TMS yra saugi procedūra, ji tinka ne visiems. Aptariant ligos istoriją su specialistu, galima priimti pagrįstą sprendimą, ar TMS gydymas yra tinkamas, ar ne.

Kiek trunka TMS sesijos?

Kvalifikuotas TMS specialistas atlieka visus gydymo seansus, kurie gali trukti nuo trisdešimt iki keturiasdešimties minučių, todėl gydymas yra greitas.

Pasikartojanti transkranijinė magnetinė stimuliacija truks maždaug nuo keturių iki šešių savaičių, nors gydymo laikas kiekvienam žmogui skiriasi. Priklausomai nuo skausmo tipo poveikį galite pajusti jau po pirmų dešimties seansų

Kur galite gauti TMS gydymą?

Pradėkite savo kelionę į gerovę šiandien su Neuromodus.
Lėtinės skausmo ligos neturi trukdyti žmonėms gyventi savo gyvenimo, bet kartais tai daro.

Jei tradiciniai vaistai ir terapija nepadėjo, dažnai kyla klausimas, kur toliau kreiptis. Nors kartais nepastebima, veiksmingas, ilgalaikis skausmo malšinimas pasiekiamas naudojant transkranijinę magnetinę stimuliaciją.

Pagal mūsų gydymo programas klientai gali gauti TMS nuo lėtinio skausmo arba TMS nuo nuotaikos sutrikimų. Be TMS gydymo, mes taip pat gydome įvairias priklausomybes ir psichikos sveikatos sutrikimus, padėdami mūsų globojamiems žmonėms žengti žingsnius teisinga kryptimi.

Norėdami gauti daugiau informacijos apie TMS terapiją arba užduoti bet kokių klausimų, susisiekite su mumis šiandien. Mūsų rūpestinga komanda yra pasiruošusi atsakyti į visus klausimus.