D.U.K
Atsakymai į visus pagrindinius jūsų klausimus apie tai kokie sutrikimai gydomi, kas gali gauti terapiją ir daugelį kitų klausimų.
Transkranijinė magnetinė stimuliacija arba TMS skamba sudėtingai, bet išsiaiškinus kiekvieną žodį atskirai galima suprasti kas tai yra.
- „Transkranijinis“ reiškia perėjimą per kaukolę. Tai yra neinvazinis smegenų paveikimas.
- „Magnetinė“ reiškia magnetinę jėgą, kuri atsiranda tarp skirtingo poliariškumo kūnų.
- „Stimuliacija“ reiškia aktyvumo lygio didinimą.
Sudėjus visa tai, matome, kad TMS metu magnetinis laukas perduodamas per kaukolę, kad stimuliuotų neuronus smegenų paviršiuje. Smegenys veikdamos naudoja elektrines jungtis. Sergant depresija, šie ryšiai dažnai būna nepakankamai aktyvūs, o nerimo metu jie gali būti pernelyg aktyvūs. TMS metodas yra neinvazinis ir naudoja magnetinį lauką, kad pakeistų elektrinį ryšį tarp neuronų. Pakeitus lauką, TMS gali ištaisyti pernelyg didelį arba nepakankamą smegenų aktyvumą ir palengvinti depresijos bei nerimo simptomus.
TMS terapija atliekama pagal individualiai sudaromą tvarkaraštį, trunka 6 savaites, o paskutines 3 savaites laipsniškai mažinamas terapijos intensyvumas. Šis gydymo būdas keičia pagrindines elektrines jungtis smegenų paviršiuje, todėl atsiranda sinapsinis plastiškumas.
Sinapsinis plastiškumas apima pažeistų nervinių takų stiprinimą arba koregavimą. Norint pasiekti geresnių rezultatų, reikalinga reguliari TMS terapija, kuri palaipsniui per laiką sukuria stipresnius ir sveikesnius ryšius smegenyse.Tokiu būdu taikant TMS terapiją depresijos ir nerimo simptomatika gali būti susilpninta ilgam laikui arba išvis pašalinta.
TMS terapijos kurso metu pacientai gali patys važiuoti į seansą ir iš jo, o po gydymo gali praleisti savo dieną kaip įprasta. Gydymo metu pacientai gali žiūrėti televizorių, klausytis muzikos, medituoti ar kalbėtis su medicinos darbuotoju, techniku, kol TMS procedūros metu ritė siunčia magnetinius impulsus, nukreiptus į paveiktas smegenų sritis.
TMS paprastumas yra tas, kad tai yra neinvazinė ambulatorinė procedūra, kuriai atlikti nereikia jokios anestezijos ar vaistų. Jis taip pat nesukelia jokio sisteminio šalutinio poveikio. Mūsų klinikoje depresijos simptomų palengvėjimas yra didesnis nei 70%. Paprastai matome panašius daugelio kitų sutrikimų gydymo, tokių kaip nerimas ar PTSD, teigiamus rezultatus.
Prieš pradedant gydymą TMS metodu , jūsų gydytojas paklaus keleto klausimų apie jūsų ligos istoriją, kad įsitikintų, jog TMS terapija yra jums tinkamas gydymas. Tai apims bet kokių TMS kontraindikacijų nustatymą:
- TMS netinka pacientams, turintiems specifinius metalinius implantus ar medicinos prietaisus galvoje ar kakle.
- TMS gali būti netinkamas pacientams, patyrusiems tam tikrą galvos traumą ar operaciją.
- TMS netinka pacientams, kurie anksčiau sirgo epilepsija ar yra turėję traukulių.
- TMS neturėtų būti naudojamas esant dideliam paciento piktnaudžiavimui alkoholiu ar narkotikais.
TMS gali būti greitas ir labai efektyvus įvairių psichikos sveikatos sutrikimų gydymas. Vykdomi tyrimai taip pat parodė veiksmingumą gydant tokias ligas kaip didžioji depresija, bendras nerimo sutrikimas, potrauminio streso sutrikimas, OKS, bipolinė depresija ir rūkymas.
Bendrieji reikalavimai yra: amžius 18 metų ir vyresnis, diagnozuotas didžiosios depresijos sutrikimas, išbandyti 1-4 vaistai be atsako arba yra šalutinis poveikis vaistams , bandytas psichoterapijos kursas. Taip pat šis gydymo metodas naudojmas kai yrai bipolinis sutrikimas, OKS (obsesinis kompulsinis sutrikimas), potrauminio streso sutrikimas, bendras nerimo sutrikimas, kurių nepavyko išgydyti kitais metodais.
TMS yra nepatvirtintas metodas, kai pacientas turi piktnaudžiavimo alkoholiu ar narkotikais ar traukulių istoriją. TMS taip pat negalima naudoti, kai virš kaklo yra specialūs medicinos prietaisai arba metaliniai objektai.
Papildomais tyrimais buvo nagrinėjamas kitų neuropsichiatrinių būklių, taip pat lėtinio galvos skausmo ar migrenos ir spengimo ausyse gydymas. Esant kliniškai pagrįstiems įrodymams, taipogi galima taikyti TMS ir kitiems sutrikimams gydyti, lengvinti.
Tyrimai rodo, kad kai kurie pacientai pastebi būklės pagerėjimą vos per 2 savaites, tačiau kitiems TMS gali užtrukti nuo 4 iki 6 savaičių, kad žymiai sumažėtų simptomai. Kartais pacientai praneša apie pradinę ar papildomą naudą po visų 36 standartinio TMS kurso seansų. Taikydami pagreitintus gydymo kursus pacientams dažnai palengvėja vos per 2–3 dienas.Kai kuriais atvejais visišką simptomų remisiją galima pastebėti vos per 1 savaitę naudojant intensyvesnę terapiją. Taipogi, papildomi TMS seansai taip pat gali būti naudingi užkertant kelią atkryčiui.
TMS gali veiksmingai gydyti potrauminio streso sutrikimą, kai įprasti vaistai ar gydymas nepavyksta. Šis terapijos metodas gali pasiūlyti tikrus pokyčius pacientams sergantiems potrauminio streso sutrikimu. Potrauminio streso sutrikimo gydymas yra panašus į TMS gydymą nuo depresijos, bet paprastai apima skirtingą protokolą .
Mūsų klinikoje pastebėjome panašų atsako ir remisijos dažnį PSS sergantiems pacientams ir labai dažnai tai gydoma kartu su didžiąja depresija.
Dauguma pacientų teigia, kad simptomai palengvėjo mažiausiai 4–6 mėnesius. Maždaug dviem iš trijų pacientų teigiamas poveikis išlieka iki 12 mėnesių po gydymo, jei vartoja vaistus, gydymą ir (arba) atnaujina TMS.
Nemaža dalis pacientų išlaiko gerą psichinę savijautą ilgiau nei 12 mėnesių ir daugelis iš jų praneša apie visišką pasveikimą po gydymo.
Be to, jei gerai reaguojate į pirmąjį TMS etapą, pakartotinis gydymas paprastai veikia dar geriau, antrinio pakartotinio kurso atsakas dažnai būna stipresnis nei pirmojo gydymo kurso. Beveik 90 % pacientų, kurie nori pakartotinio gydymo, vėl patirs teigiamą poveikį, jei pirmasis gydymo etapas buvo sėkmingas.
Magnetinius impulsus, perduodamus naudojant TMS terapiją, gali būti sunku apibūdinti, tačiau pacientai juos apibūdino kaip kelis skirtingus pojūčius, tokius kaip plaukų traukimas, bakstelėjimas, lokalus elektros pojūtis. Nors jautrumas skiriasi, pojūtis neturėtų būti skausmingas. Jautrumas ar bet koks galvos odos jautrumas mažėja arba išnyksta pakartotinai gydant. Nedidelis ritės vietos ir stimuliavimo intensyvumo koregavimas taip pat gali padėti sumažinti diskomfortą.
Pacientai taip pat gali patirti antakių ar žandikaulio trūkčiojimą per kiekvieną trumpą stimuliavimo rinkinį dėl magnetinių impulsų, stimuliuojančių paviršinius nervus aplink tikslinę sritį. Trūkčiojimas atsiranda tik trumpų impulsų metu ir nutrūksta, kai tik gydymas baigiasi. Trūkčiojimo pojūtis nėra skausmingas ir paprastai apibūdinamas tik kaip „neįprastas jausmas“.
Svarbu pažymėti, kad didžioji dauguma pacientų gydymo metu ar po jo nepatiria reikšmingo šalutinio poveikio.
TMS yra neinvazinis ir nereikalauja jokių vaistų, skirtų gydymui. Gydymas naudoja magnetines bangas, kad suaktyvintų elektrinį aktyvumą smegenų žievėjedviejų ar trijų centimetrų plote ir gylyje. Priepuolių rizika yra labai maža, bet ne didesnė nei vartojant įprastus psichiatrinius vaistus. Naujausi duomenys rodo, kad iš 60 000 procedūrų pasitaiko mažiau nei vienas priepuolis.
TMS yra labai saugi procedūra, kurią pacientai labai gerai toleruoja.
Tikrai taip. Matome, kad daugiau nei 70 % mūsų pacientų pastebimai palengvėja depresijos simptomai. Teigiamų rezultatų dažnis stebimas registre, kuriame yra daugiau nei 14 000 gydytų pacientų. Dėl šios išvados 2008 m. Federalinė JAV vaistų tarnyba patvirtino gydymui atsparios didžiosios depresijos gydymui TMS metodą. Nuo tada, kai buvo įrodyta, kad TMS yra veiksmingas depresijos gydymas, buvo atlikta daugybė atsitiktinių imčių kontroliuojamų ir atvirų tyrimų.
Ne, nuo tada, kai 2008 m. FDA patvirtino didžiosios depresijos gydymą,vykdyti tyrimai neparodė trumpalaikio ar ilgalaikio neigiamo poveikio smegenims gydant TMS, kai tai buvo atlikta laikantis atitinkamų protokolų. Gydymo pradžioje gali pasireikšti ribotas vietinis šalutinis poveikis, pvz., lengvas galvos skausmas ar diskomfortas galvos odoje, tačiau neįrodyta, kad jie išlieka arba dažniau pasireiškia pasibaigus gydymui, palyginti su placebo. Taip pat nenustatyta, kad jokie kiti nepageidaujami reiškiniai pasireikštų dažniau nei pacientams gaunantiems placebo procedūrą.
Kartais gydymo metu pacientai gali patirti tai, kas paprastai vadinama būklės „pablogėjimu“. Tai yra, po kelių seansų būklė gali pagerėti pacientui, bet po kurio laiko galimas ir būklės pablogėjimas. Kai kuriems žmonėms tas pablogėjimas gali būti silpnas ir trumpai trunkantis, o kai kuriems stipresnis ir trukti ilgiau.
Kol kas moksliškai dar nėra atrasta priežąstis kodėl atsiranda šis pablogėjimas . Tačiau gera žinia ta, kad matome, kad pacientai atsigauna po pablogėjimo ir tęsiant gydymą teigiamai reaguoja į gydymą.
Viena teorija bandanti paaiškinti būsenos pablogėjimą teigia, kad pacientai, pradėję gydytis TMS, dažnai jaučiasi susijaudinę arba tikisi dėl naujo gydymo galimo atsako. Tai gali sukelti klaidingą pagerėjimo jausmą arba pradinį placebo atsaką. Gydymo eigoje šis pradinis atsakas į placebą gali išsisklaidyti ir sukelti „pablogėjimą“. Tačiau, kai gydymas iš tikrųjų pradeda veikti, pacientų nuotaika pakyla (tai gali užtrukti kelias savaites) ir jie vėl pradeda jaustis geriau. Nors tai atrodo logiškas „pablogėjimo“ paaiškinimas, galutinė priežastis, kodėl taip nutinka, vis dar nežinoma.
Todėl labai svarbu bendrauti su terapeutu apie tai, kaip jaučiatės bet kurio gydymo kurso metu, ir žinoti, kad TMS gydymas gali būti pakoreguotas, kad būtų galima išspręsti nuotaikos ar nerimo problemas. Yra galimybė keisti stimuliacijos vietą, koreguoti gydymo intensyvumą, keisti procedūrų pobūdį, trukmę, stiprį, dažnį. Ir jei TMS galiausiai nepasiseka, visada yra papildomų gydymo galimybių. Net ir tiems, kurie tiki, kad išbandė viską. Jei TMS gydymas nėra sėkmingas, medicininių paslaugų teikėjas turėtų rekomenduoti papildomų gydymo būdų.
Gydymo pradžioje nerimas retai atvejais gali padidėti gydant. Tai paprastai yra lengvas ir laikinas reiškinysir iš tiesų reiškia, kad gydymas veikia. Gydymo intensyvumo mažinimas, lėtesnis intensyvumo titravimas arba papildomų procedūrų įtraukimas gali padėti sumažinti nerimą, jei taip atsitiktų. Bet koks nerimas paprastai praeina su laiku, net ir be jokio procedūros koregavimo. Yra stiprių įrodymų, patvirtinančių, kad TMS yra veiksmingas nerimo gydymo metodas, ir pacientai patyrė nerimo simptomų sumažėjimą ir depresijos simptomų sumažėjimą. TMS taip pat turi Federalinės JAV vaistų tarnybos patvirtinimą gydyti OKS(obsesinis kompulsinis sutrikimas), kuris yra vienas iš nerimo sutrikimų rūšių.
TMS nepakeis niekieno asmenybės, tačiau depresija ir nerimo sutrikimai paprastai slepia arba neigiamai veikia asmenybę. TMS gali padėti išlaisvinti žmones nuo depresijos ir nerimo simptomų bei leisti žmogui tapti savimi.
Nemiga dažnai pasireiškia didelės depresijos, nerimo, PTSD ir kitų neuropsichiatrinių būklių metu. Įrodyta, kad TMS yra veiksmingas gydant šiuos negalavimus, todėl nenuostabu, kad miego sutrikimai gydomi TMS. Visgi, gydymo pradžioje kai kurie pacientai patyrė lengvą nemigą, tačiau tai retai sukelia problemų, miego įpročiai dažnai pagerėja gydymo pabaigoje.
Paprastai TMS yra labai gerai toleruojamas, o šalutinis poveikis yra minimalus arba jo nėra. Tie pacientai, kurie praneša apie šalutinį poveikį, pirminėse sesijose dažniausiai apibūdina lengvus galvos skausmus. Seansų metu gali atsirasti veido trūkčiojimas, kurį sukelia stimuliacija, netiesiogiai veikianti paviršinius nervus šalia gydymo vietos. Bet tai nėra skausminga. Diskomfortas galvos odoje taip pat galimas dėl stimuliacijos tiesiai po spirale, tačiau paprastai jis yra pakenčiamas. Jei reikia, galima naudoti nereceptinius skausmą malšinančius vaistus, tačiau to prireikia nedidelei daliai pacientų
Ne, tai gali būti klaidinga įsivaizdavimas.TMS nėra invazinė procedūra.
Elektrošoko terapija paprastai naudojama kaip paskutinė išeitis ir esant rimtiems psichikos kolapso epizodams, tokiems kaip katatonija, sekinanti depresija su psichozės požymiais arba gydant atsparią psichozę ar maniją. Tam reikia sedacijos ir visos medicinos komandos stacionarinėje chirurginėje aplinkoje, nes tikslas yra sukelti traukulius, kad būtų atstatyti nerviniai takai.
TMS yra neinvazinė procedūra, kuriai nereikia sedacijos ar vaistų, saugi ir nesukelianti reikšmingo skausmo. Gydymo metu pacientai yra pabudę ir gali patys nuvažiuoti į susitikimus ir iš jų. TMS gydymo kurso metu galima tęsti kasdienes veiklas.
Yra keletas prieštaringų įrodymų apie bendrą TMS veiksmingumą gydant bipolinę depresiją, tačiau mes matėme, kad TMS yra labai veiksminga pacientams, sergantiems šia liga. Tyrimai parodė panašų atsako ir remisijos laipsnį asmenims, sergantiems bipoline depresija. Gali būti nedidelė rizika pereiti prie manijos vykdant TMS, tačiau naujausios apžvalgos rodo, kad tai yra labai retas reiškinys ir įvyksta ne dažniau nei natūraliai atsitinka šiai asmenų grupei. Jei TMS naudojamas protingai, maniakinio perjungimo rizika turėtų būti labai maža. Mūsų klinikoje sėkmingai gydome pacientus, sergančius bipoline depresija.
Taip. Federalinė JAV vaistų tarnyba leido TMS gydyti nerimą keliančią depresiją 2021 m., naudojant tam tikrą „Brainsway“ įrenginio ritę. Tačiau TMS nėra patvirtintas vien tik nerimo gydymui.Būtina sąlyga, nustatyta depresija vis tiek turi būti. Yra labai tvirtų tyrimų, rodančių, kad TMS veikia gydant nerimą, ir pacientai patyrė panašius nerimo gydymo rezultatus lyginant su depresija.
Vidutinis gydymo laikas kabinete trunka 15-30 minučių per dieną (priklausomai nuo naudojamo metodo). Gydymas vyksta penkias dienas per savaitę kiekvieną darbo dieną, trunka šešias savaites. Tada seansai retinami, mažinant iki trijų kart per savaitę septintą savaitę, toliau dviem kartais aštuntą savaitę ir galiausiai vienu seansu devintą savaitę. Nauji TMS kursai, vadinami pagreitintais TMS, gali pagreitinti procesą tik iki penkių dienų intensyvaus gydymo (po 10 seansų kiekvieną dieną). Neseniai Federalinė JAV vaistų tarnyba patvirtino specialų pagreitintą protokolą iš Stanfordo, vadinamą SAINT / SNT. Visgi, TMS medicininių paslaugų teikėjas aptars su jumis skirtingas gydymo galimybes ir numatomus rezultatus pirmosios konsultacijos metu.
Ne, TMS neturėtų pakenkti atminčiai. Per 20 ir daugiau metų trunkantį gydymą ir tyrimus nėra jokių įrodymų ar požymių, rodančių kad pacientai susidurtų su atminties pakenkimu. Daugybė tyrimų rodo visiškai priešingą vaizdą, daugelis pacientu susidūria su pagerėjusia atmintimi, stipresniai kognityvniais gebėhimais.Priešingai nuo elektrokonvulsinio gydymo (EG), kuris dažnai sukelia atminties praradimą gydymo metu, TMS tokių šalutinių poveikių nesukelia.
Neatsakėme į Jūsų klausimą?
Susisiekite su mumis ir Mes padėsime Jums atsakyti į Jums rūpimus klausimus dėl TMS terapijos.