TMS terapija

Nemigos gydymas

Miego trūkumas ar nekokybiškas miegas gali išbalansuoti net ramiausią, tolerantiškiausią asmenybę. Lėtinė nemiga gali sukelti arba pabloginti depresijos simptomus, taip pat yra vienas klasikinių didžiosios depresijos ir generalizuoto nerimo sutrikimo simptomų. Nemiga taip pat yra dažnas daugelio kitų neuropsichiatrinių būklių simptomas.

Dabartinių tyrimų duomenimis, 30–40 % suaugusiųjų gali sirgti nemiga. Tačiau vilties yra. Tyrimai rodo daug žadančių rezultatų, naudojant TMS terapiją gydant nemigą, taip pat depresiją ir nerimo sutrikimus, dėl kurių TMS yra geriausiai žinomas.

Nemigai paprastai būdingos problemos užmiegant ir išmiegant vidutiniškai 6–8 valandas. Nerimas gali kilti dėl negebėjimo užmigti, o nemiga dar labiau pastiprina nerimą. Net kai žmogus užmiega, jo miegas gali būti neramus, sutrikęs ir netinkamos kokybės. Taip pat gali atsirasti ankstyvas pabudimas ir gali būti neįmanoma vėl užmigti. Atsiranda dienos mieguistumas, dirglumas, apspangimas dėl miego trūkumo ir su tuo susijusios neigiamos emocinės būsenos, o tai ženkliai sumažina kasdienio gyvenimo kokybę ir funkcionavimą.

Gydymas priklausys nuo įvairių individualių veiksnių ir gyvenimo būdo, siekiant nustatyti pagrindines priežastis. Vaistiniai preparatai ar vaistai miegui paprastai yra paskutinė išeitis, o pradinės priemonės turėtų apimti mokymą apie miego higieną, stimuliuojančių medžiagų, tokių kaip arbata ir kava, vengimą, alkoholio vengimą , mankštą dienos metu, nustatytą reguliarią miego rutiną, atpalaiduojančios miego aplinkos užtikrinimą: vėsią aplinkos temperatūrą, pakankamą oro cirkuliaciją, iš miegamojo mobiliųjų telefonų, televizorių ir kitų prietaisų pašalinimą bei nesinaudojimą jais jei iki miego liko mažiau nei valanda laiko. 

Kognityvinė elgesio terapija yra įprasta terapinė priemonė, kuri pasirodė esanti veiksminga keičiant mąstymo apie miegą modelius ir teikiant strategijas, kaip susidoroti su nerimu, susijusiu su miego pradžia, pabudimu vidury nakties ir kitomis miego problemomis.

Vėliau galima išbandyti vaistus, jei pirmiau minėti dalykai nepadeda, tačiau daugeliui vaistų kyla didelė priklausomybės, tolerancijos ar net piktnaudžiavimo rizika. Migdomieji vaistai, tokie kaip „Ambien“, gali sukelti keistą elgesį, pavyzdžiui, vaikščiojimą miego metu ar net nesąmoningą vairavimą ar valgymą miego metu.

Atsirado daug žadanti nauja galimybė padėti nuo nemigos kenčiantiems žmonėms – transkranialinė magnetinė stimuliacija (TMS). Jei terapija ir vaistai nedavė norimų rezultatų ir nenorite neigiamo vaistų poveikio, TMS gali būti jūsų ieškomas atsakymas. Keliuose naujausiuose miego tyrimuose buvo įrodyta, kad transkranijinė magnetinė stimuliacija-TMS yra labai veiksminga sprendžiant nemigą. Teigiamas poveikis miegui taip pat buvo pastebėtas kituose tyrimuose, kuriuose TMS buvo naudojamas kitų būklių gydymui – dažniausiai gydant depresiją ir nerimą.

Transkranijinė magnetinė stimuliacija-TMS nemigai gydyti

Per vieną 2014 m. tyrimą, po 10 dienų gydymo TMS, tyrimo dalyviai pastebėjo, kad pailgėjo bendras miego laikas, pagerėjo miego efektyvumas, pagreitėjo užmigimas, pavėlėjo bendras pabudimo laikas ir pabudimo laikas po miego pradžios.

Kitas didesnis 2013 m. tyrimas parodė, kad TMS pagerino lėtųjų bangų miegą ir REM miegą, palyginti su kognityvine elgesio terapija ir gydymą migdomaisiais vaistais, tokiais kaip Ambien. Tyrimas skelbia, kad gydant TMS buvo mažiausias nemigos atkryčio dažnis ir tai geresnė ilgalaikio nemigos gydymo priemonė nei kognityvinė elgesio terapija ar vaistai.

Depresijos ar nerimo sukeltos nemigos gydymas

Dažniausiai žinoma, kad TMS gydo didžiosios depresijos sutrikimą (patvirtintas FDA) ir generalizuotą nerimo sutrikimą (nepatvirtinta FDA, bet vis labiau populiarėja), o gydant šiuos sutrikimus dažnai pastebimas antrinis pagerėjusio miego ir nemigos palengvėjimo poveikis. Viename tyrime dešinės pusės rTMS gydymas, paprastai naudojamas nerimui gydyti, parodė pagerėjusią miego kokybę, nes pailgėjo vidutinis miego laikas, sumažėjo akių atsimerkimo miego metu skaičius ir pagerėjo simpatinė veikla miegant.

Kitame, Huang ir kt. 2018 m. tyrime aprašyta dešiniosios smegenų srities stimuliacija generalizuoto nerimo ir nemigos gydymui, naudojant žemo dažnio protokolą 10 dienų, o tai parodė, kad Hamiltono nerimo vertinimo skalė ir Pitsburgo miego kokybės indeksas pagerėjo 36 pacientams žmonių.

Kitas Li ir kt. tyrimas. 2013 m. buvo tiriama 30 pacientų, sergančių didžiąja depresine liga, ir 30 pacientų, sergančių didžiąja depresine liga, susijusia su nemiga, gydomų TMS. Abi grupės pagerėjo depresijos, o pastarosios ir nemigos atžvilgiu.

Kitame 2017 m. tyrime nustatyta, kad TMS dešinėje dorsolaterinėje prefrontalinėje žievėje pagerino nemigą 20 iš 25 pacientų.

Keletas kitų tyrimų, skirtų nerimo gydymui naudojant TMS, taip pat parodė miego parametrų pagerėjimą. Kiti tyrimai taip pat parodė miego parametrų ir miego kokybės pagerėjimą gydant kairiąją smegenų sritį depresijos gydymo kontekste. Kitas atvejo tyrimas, matuojant kortizolio ir melatonino kiekį,  atskleidė sužadinantį kairiosios pusės gydymą, kuris paprastai naudojamas depresijos simptomams gydyti, nes jis veiksmingas mažinant kortizolio, streso hormono, kiekį ir padidinant melatonino kiekį praėjus dviem dienoms po gydymo, todėl pagerėja miegas ir išsivaduojama iš nemigos.

Neseniai atliktoje metaanalizėje, kurioje buvo nagrinėjami keli tyrimai, naudojant TMS įvairioms indikacijoms, TMS buvo pranašesnis už fiktyvų gydymą pagerindamas miego efektyvumą, bendrą miego trukmę, užmigimo delsą, pabudimą užmigus ir pabudimų skaičių.

TMS nuo nemigos, kurią sukelia neramių kojų sindromas

Miego sutrikimas yra šalutinis neramių kojų sindromo simptomas, užkertantis kelią netrikdomam miegui. Keletas tyrimų parodė, kad naudojant TMS pagerėjo neramių kojų sindromo simptomai ir miegas. Pagerėjo bendras miego valandų skaičius, miego kokybė ir sumažėjo kojų judesiai. Po pakartotinės terapijos, nauda buvo išlaikyta mažiausiai 2 mėnesius.

TMS nemigai, susijusiai su kitomis ligomis, gydyti

Miego pagerėjimas buvo įrodytas keliuose tyrimuose, kuriuose buvo vertinama nemiga, susijusi su lėtiniu nugaros skausmu, Parkinsono liga, ir gydant medžiagų vartojimo sutrikimus.

Kaip ir kitose neuropsichiatrinių tyrimų srityse, transkranijinės magnetinės stimuliacijos panaudojimas vis dar tiriamas, o nemigos simptomai pasireiškė daugelyje tyrimų. Teigiami pokyčiai skatina tolesnius tyrimus ir tyrimus, kurių dėka galima rasti geresnių ir patobulintų daugybės neuropsichiatrinių būklių sprendimų, kaip neinvazinis ir potencialiai greitai veikiantis gydymo būdas TMS.


„Neuromodus“ komanda gali pasiūlyti individualias konsultacijas, kad išsiaiškintų, kaip TMS galėtų padėti sergant depresija, nerimu ir nemiga. Susisiekite su mumis šiandien!

Moksliniai šaltiniai